Rūkymas ir Nėštumas

Paskambinkite mums - nacionalinės metimo rūkyti pagalbos telefoninė linija:

Nesvarbu, kas esi – moteris ar vyras, tu turi apie tai žinoti!

Rūkymas ir nėštumas – tai du nesuderinami dalykai, todėl rūkymo klausimas yra itin svarbus, kai moteris pradeda lauktis vaikelio ir tampa atsakinga ne tik už savo, bet ir už būsimo vaikelio sveikatą. Rūkanti mama, ko gero, dažnai net nesusimąsto apie tai, kokią reikšmę negimusio kūdikio ateičiai turi kiekviena jos surūkyta cigaretė. Tai ne tik padidina riziką netekti kūdikio vos jo sulaukus, ne tik kelia grėsmę jo fizinei sveikatai, bet ir padidina tikimybę, kad vaiko gebėjimas adekvačiai prisitaikyti ir jaustis laimingu šiame pasaulyje bus sutrikdytas dar iki jam gimstant.

PERINATALINĖS MIRTYS IR STAIGIOS KŪDIKIŲ MIRTIES SINDROMAS

Perinatalinės mirtys – tai negyvo gimusiojo arba naujagimio, mirusio pirmas 7 gyvenimo dienas, mirtis. Staigios kūdikio mirties sindromas – staigi ir nenuspėjama kūdikio mirtis, kurios priežastys nėra nustatomos net ir atlikus skrodimą. Motinos rūkymas nėštumo metu bei kūdikio buvimas prirūkytoje patalpoje padidina perinatalinių mirčių bei staigios kūdikių mirties sindromo tikimybę.

PLACENTOS KOMPLIKACIJOS

Rūkymas nėštumo metu iki 2,4 kartų padidina placentos atšokos tikimybę, dėl ko prasideda gausus kraujavimas iš genitalijų, hipovoleminio šoko požymiai (dėl didelio kraujo kiekio netekimo), vaisiaus hipoksija (deguonies badas).

PRIEŠLAIKINIS GIMDYMAS

Tai nėštumo nutrūkimas nuo 22 iki 37 nėštumo savaitės pabaigos (kai vaisiaus svoris yra 500 g ir daugiau), kuris yra susijęs su padidėjusia naujagimio ligų bei mirties rizika. Rūkančios moterys iki 2 kartų dažniau nei nerūkančiosios gimdo prieš laiką. Priešlaikinis vaisiaus dangalų plyšimas. Plyšus vaisiaus vandenų pūslei, gimdymo veikla dažniausiai išsivysto keleto valandų bėgyje. Jei tai įvyksta iki 37 nėštumo savaitės, vaisius gimsta prieš laiką.

VAISIAUS APSIGIMIMAI

Studijos parodė, kad rūkymas nėštumo metu siejamas su 30 proc. didesne „kiškio lūpos“ bei „vilko gomurio“ rizika bei 20 proc. didesne šlapimo sistemos apsigimimų rizika.

MAŽAS NAUJAGIMIO SVORIS

Būsimos motinos rūkymas tiesiogiai arba kartu su kitais veiksniais sulėtina vaisiaus augimą bei padvigubina riziką pagimdyti mažo svorio (<2500 g) naujagimį. Cigaretėse esantis nikotinas stipriai veikia kraujagysles, jas sutraukdamas. Nikotinas pereina per placentą, pablogina placentos kraujotaką ir apsunkina kraujo įsotinimą deguonimi, taip sukeldamas vaisiui deguonies badą (hipoksiją). Dėl nuolatinės hipoksijos sutrinka vaisiaus mityba ir sulėtėja jo augimas.

RŪKYMAS IR MAITINIMAS KRŪTIMI

Rūkančioms mamoms paros pieno kiekis gali sumažėti daugiau kaip 250 ml, be to, pakinta ir pieno kokybė, nes rūkančių moterų piene randama mažiau lipidų (riebalų). Toks poveikis gali pasireikšti dėl to, kad nikotinas slopina prolaktino (hormono, kuris skatina gamintis pieną) gamybą.

PASYVUS RŪKYMAS NĖŠTUMO METU

Pavojingas yra ne tik motinos rūkymas, bet ir buvimas aplinkoje, kurioje rūkoma (pasyvus rūkymas). Pasyviai rūkančios moterys gimdo mažesnio svorio naujagimius, taip pat dažniau gimdo prieš laiką.

Play Video