Šiandien minime Tarptautinę nerūkymo dieną

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį (šiais metais – lapkričio 18-ąją) minima Tarptautinė nerūkymo diena, kuri yra puiki proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui.

Statistika negailestinga – beveik kas ketvirtas (24 proc.) Lietuvos gyventojas rūko kasdien. Pats populiariausias gaminys, kuriame yra tabako, vis dar yra cigaretės: jas Lietuvoje kasdien vartoja 83 proc. rūkančiųjų. Rūkantis lietuvis per dieną vidutiniškai surūko 12,6 cigarečių, moterys per dieną surūko mažiau cigarečių, lyginant su vyrais, o daugiausiai rūkančiųjų – 25 iki 54 metų amžiaus grupėje.

Ir nors bendras tradicines cigaretes rūkančiųjų skaičius Lietuvoje mažėja, moksleiviai vis vyresniame amžiuje surūko pirmąją cigaretę ar pradeda rūkyti, taip pat mažėja įprastinių cigarečių prieinamumas, tačiau per pastaruosius kelerius metus išaugo tiek suaugusiųjų, tiek jaunuolių, rūkančiųjų elektronines cigaretes, skaičius. Jas bandė rūkyti ketvirtadalis suaugusiųjų ir net 65 proc. 15-16 metų jaunuolių. Tenka pripažinti, kad elektroninių cigarečių vartojimo paplitimas tarp Lietuvos jaunuolių (moksleivių ir studentų) labai sparčiai auga ir jau lenkia įprastinių cigarečių rūkymą.

Tarptautinio Eurobarometro 2020 m. tyrimo duomenimis 84 % lietuvių metė arba bandė mesti rūkyti patys be pagalbos. Tyrimai rodo, kad tik 1-5 proc. bandžiusiųjų savarankiškai mesti rūkyti pavyksta nerūkyti ilgiau nei metus,  beveik pusė mėginusių mesti rūkyti – vėliau vėl pradėjo. Mesti rūkyti nėra paprasta dėl psichologinės ir fizinės priklausomybės nuo tabako.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tabako vartotojai turi beveik 85% didesnę tikimybę sėkmingai mesti rūkyti, jei jie kreipiasi pagalbos, pavyzdžiui, juos intensyviai konsultuoja gydytojas. Iš esmės, rūkantiesiems yra reikalinga dvejopa pagalba: vienus reikia skatinti mesti rūkyti ir stiprinti metimo motyvaciją, kitiems, jau norintiems ir pasiryžusiems mesti, gali būti reikalinga įvairaus pobūdžio tiek medicininė, tiek  ir psichologinė pagalba.

Tikime, kad Tarptautinė nerūkymo diena gali būti dar viena puiki proga savo artimuosius, draugus, kolegas paskatinti atsisakyti šio žalingo įpročio bei padrąsinti ir motyvuoti dar dvejojančius.

Nes metę rūkyti yra nugalėtojai!

Apklausa

Ieškote patarimų, kaip padėti mesti rūkyti?