Kokią pagalbą galiu gauti?

„Nėra nieko paprasčiau kaip mesti rūkyti. Aš žinau, nes dariau tai tūkstančius kartų.“

S. L. Klemensas (Markas Tvenas)

Dauguma rūkančiųjų yra bent kartą bandę mesti rūkyti. Vis dėlto, ne visiems pavyksta nerūkyti ilgiau nei metus. Vieniems pavyksta mesti rūkyti savarankiškai, o kitiems prireikia papildomos psichologinės ir medicininės pagalbos. Pagalbos asmenims, norintiems mesti rūkyti, būdai yra labai įvairūs:

Priklausomybės ligas gydyti įmanoma tik asmeniui pačiam to norint, todėl pagalba rūkančiajam prasideda nuo motyvacijos mesti rūkyti stiprinimo. Motyvacijos palaikymas ir stiprinimas turėtų būti ilgalaikis ir nenutrūkstamas. Dėmesys, paskatinimas, trumpi, aiškūs ir įtaigūs patarimai yra labai reikšmingi. Tačiau daugeliui asmenų, kurie nėra pakankamai motyvuoti mesti rūkyti, reikia papildomo pokalbio, norint padėti susivokti prieštaringuose motyvuose ir apsispręsti.

Motyvuojantis interviu – tai į klientą orientuota konsultavimo metodika, kuri nukreipia ir padeda išspręsti prieštaravimus dėl elgesio keitimo. Svarbiausias šio metodo akcentas – individualus pokalbis, kurio tikslas yra sustiprinti asmens vidinę motyvaciją keisti savo elgesį.

Trumpa intervencija (angl. brief intervention) yra daug laiko nereikalaujantis (paprastai tetrunka iki 5 minučių), efektyvus būdas, įgalinantis mažiausiomis laiko sąnaudomis paveikti asmens rūkymo įpročius bei reikšmingai padidinti metusiųjų rūkyti skaičių. Šį metodą rekomenduojama taikyti visiems šeimos gydytojams. Asmens reikėtų paklausti, ar šis rūko, rūkančiajam reikėtų patarti mesti rūkyti, įvertinti jo norą mesti rūkyti, padėti mesti ir stebėti (susitarti dėl vėlesnių susitikimų ir konsultacijų).

Paprastai, pagrindinis veiksnys, trukdantis mesti rūkyti, yra priklausomybė nuo nikotino. Padedant rūkantiesiems atsikratyti šio žalingo įpročio gali pririekti ir specialaus medikamentinio gydymo: pakaitinės terapijos nikotinu arba vaistais be nikotino. Tinkamą medikamentinį gydymo būdą paskirti ir išrašyti receptinius preparatus turėtų šeimos gydytojas.

Dažnam metančiajam rūkyti tenka keisti kasdienius įpročius ir įgūdžius – mokytis dirbti, bendrauti, nusiraminti ar ilsėtis be cigaretės. Dėl patiriamų pokyčių pablogėjusią emocinę savijautą pirmosiomis savaitėmis dar labiau apsunkina nemalonūs nikotino abstinencijos sukelti pašaliniai simptomai (padidėjęs dirglumas, mieguistumas, greitas nuovargis, sunkumai sukaupiant dėmesį, galvos skausmas ir kt.). Nors šie nemalonūs reiškiniai trumpalaikiai, jų veikiamas žmogus gali pradėti abejoti dėl savo sprendimo. Geriausia pagalba, kokią galima pasiūlyti tokiose situacijose yra parama ir palaikymas.

Psichologinė pagalba itin svarbi tais atvejais, kai netaikomas medikamentinis gydymas arba stipriai išreikšta psichologinė priklausomybė. Tačiau profesionalios psichologinės pagalbos metantiesiems rūkyti prireikia gana retai. Daugeliu atvejų reikiamą pagalbą metančiajam pajėgūs suteikti artimieji ir sveikatos priežiūros specialistai.

Atsipalaidavimo ir psichinės savireguliacijos technikos

Kadangi rūkymas dažnai yra būdas savijautai reguliuoti (ypač stimuliuojančio ir raminančio rūkymo tipo atveju), jį sėkmingai gali pakeisti relaksacija, autogeninė treniruotė, meditacija, joga ar kiti psichinės savireguliacijos būdai. Šie būdai gali būti naudingi daugumai metančiųjų rūkyti ne tik kaip galimybė nusiraminti, atsipalaiduoti, pagerinti miegą ir sumažinti kitus abstinencijos požymius, bet ir kaip metodas, padedantis keisti elgesį.

Elementari psichologinė parama nereikalauja specialaus pasirengimo ar žinių. Kiekvienam emocinius sunkumus išgyvenančiam žmogui svarbiausia yra išsisakyti ir būti išklausytam. Vien pripažinimas, kad mesti rūkyti yra sunku, atjautimas ir padrąsinimas, gali padėti toliau siekti užsibrėžto tikslo. Artimųjų, draugų parama metančiajam rūkyti svarbi visais atvejais, bet ypatingai tada, kai būdingas socialinis rūkymo tipas. Tokiu atveju naudinga mesti kartu su artimu žmogumi, pagal galimybes pasirūpinti, kad namuose, darbe ir tarp draugų nebūtų rūkoma.

Pagalba internete

EX_Logo_LT_nourl_rgbEuropos Komisijos inicijuota kampanija „Exrūkaliai nenugalimi“ teikia nemokamą pagalbą norintiems mesti rūkyti. Tam skirta internetinė skaitmeninė konsultavimo sveikatos priežiūros klausimais programa „iCoach“. Programa grindžiama psichologų ir komunikacijos ekspertų moksliniais tyrimais, klinikine patirtimi ir elgesio pokyčių modeliu. Ši programa pritaikyta naudotis ir išmaniaisiais telefonais bei pateikiama 23 oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis (taip pat ir lietuvių kalba). Daugiau kaip 30 proc. pasinaudojusių šia programa rūkančiųjų liovėsi rūkyti. „iCoach“ gali naudotis ir tie, kurie nėra linkę atsisakyti rūkymo arba jaučia didelį pavojų atkristi. Daugiau informacijos rasite kampanijos „Eksrūkaliai nenugalimi“ interneto svetainėje http://www.exsmokers.eu.

Valstybinis psichikos sveikatos centras konsultuoja asmenis, norinčius mesti rūkyti, elektroniniu paštu info@vpsc.lt.